EXPO ALANI NE OLACAK? KİMİN OLACAK ?

Son günlerde Antalya kamuoyunu işgal eden Expo alanının kullanımı ve geleceği ile ilgili duyumlar tüm kamuoyunu rahatsız ederken, hala net olarak belli olmayan Expo alanına ne yapılacağı konusu soru işareti olarak durmaktadır.

EXPO ALANI NE OLACAK?  KİMİN OLACAK ?

Expo gibi önemli uluslararası organizasyonlarda yer seçiminin büyük önemi kadar alanın etkinlik sonrası kullanımının ne olacağı etkinlik başlarken proje aşamasında karar verilmesi gereken unsurlardan birisidir. Expo 2016 Antalya, ne yer seçimi olarak ne de Expo bittikten sonra, Expo alanının etkinlik sonrasındaki kullanımındaki belirsizlikler devam etmektedir.

Milyarlarca lira yatırım yapılarak 2016 Nisanında gerçekleştirilen Expo 2016 Antalya Etkinliği  hepimiz için hayal kırıklığı olmuştur. Expo alanının ilk başta yer seçiminden itibaren yapılan yanlışlıklar devam ederek, alanın Expo sonrası kullanımının ne olacağı belirsizliği, günümüzde alandaki milyarlarca yatırımı atıl vaziyette bırakmıştır. Özelleştirme İdaresi’nin yapmış olduğu plan değişikliği ile Fuar ve Sergi Alanının bir kısmının Ticaret ve Turizm Alanına dönüştürülmesi ile alan bütünlüğü parçalanarak, bu plan değişikliğinin hangi gerekçelerle yapıldığı kamuoyunun bilgisine sunulmamıştır. Bir kamusal alan olan Expo Alanının kullanımının Antalyalılarla, STK larla tartışılmadan yine  Ankara odaklı çözülmeye çalışılması bizlerde endişe yaratmıştır. Bu sürecin şeffaf ve açık olarak kent kamuoyuyla paylaşılmasını yetkililerden talep etmekteyiz.

Zengin tarım alanlarıyla çevrili, tarımsal anlamda çok önemli bir bölgede bulunan Expo Alanı;  sahip olduğu yeşil dokunun sürdürülebilir kılınması, alanın önceki kullanımına uygun olarak tarımı teşvik edici çalışmalar sunması,  Türkiye’nin ilk Expo Alanının gelecek kuşaklara aktarılması gerekliliği alanın bundan sonraki kullanımı için önemle üzerinde durulması gereken hususlardır.

Expo Alanının mülkiyeti kamuya aittir. Expo sonrası bu alanın kullanımında da ilkesel olarak “Kamu Yararı” esas alınmalıdır.

Antalya’nın en önemli sektörlerinin başında tarım ve turizm gelmektedir. Son yıllarda tüm dünyada başlayan tarım sektörüne teşvik ve tarım endüstrisindeki yatırımlar göz önünde tutulduğunda geleceğin en önemli sektörlerden birisinin tarım olacağı açıktır. Coğrafi konumu göz önüne alındığında Türkiye ve Antalya geleceğin dünyanın sayılı “tarım teknolojileri üssü” olma şansı oldukça fazladır. Bunun yanında turizm Antalya’nın en önemli sektörlerinden birisidir. Ancak, bu yıl yaşadığımız sorunlar göstermiştir ki bu denli büyüyen Antalya geleceğini sadece turizm sektörüne bağlanamayacağıdır. Turizm yatırımlarına herhangi bir çevre sorunu yaratmayacak sektörlerin başında tarım ve eğitim gelmektedir. Kentin turizm politikalarının kültürel ve sanatsal faaliyetlerle de desteklenmesi ve dünya ölçeğinde bir bakış açısıyla Expo sonrası kullanımının belirlenmesi gerekmektedir. Bu bakımdan Expo sonrası kullanım, Antalya’da hem TURİZMİ destekleyici hem de TARIMI geliştirici olmalıdır.

Expo alanının kullanım için verilecek karar ne olursa olsun bölgenin yeşil dokusu ve bio çeşitliliğinin sürdürülmesi temel ilkelerden olmasını önermekteyiz.

Expo Alanı çevresi zengin tarım alanlarıyla çevrili bir bölgedir. Bu bölgenin kontrolsüz bir şekilde gelişmesi ve kentsel alan haline gelmesi engellenmeli ve gerekli planlama kararları alınmalıdır. Expo alanına sergi sonrası verilecek kullanım kararı çevresi tarım alanlarıyla çevrili olan bölgenin tarım potansiyelini geliştirmeye ve yeşil alan sürekliliğini sağlamaya yönelik olmalıdır.

Expo 2016 Antalya sürecinde alana birçok tesis ve yatırım yapılmıştır. Expo 2016 sonrasında bu tesislerin sürdürülebilirliği ve yaşatılması önem taşımaktadır. Bu alanların atıl bir hale gelmesine izin verilmemeli gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu süreçte alanın geleceği Antalya ve Türkiye Kamuoyunda tartışılmaya açılmalıdır. Bu bağlamda Expo sonrası alan kullanımına bir an önce kentteki tüm dinamikler ve aktörlerin katılımıyla karar verilmesi Antalya’ya kalıcı bir katkı sağlayacak ve gelecek nesillere bu alanı taşıyacak projenin ivedilikle hayata geçirilmesini ve kararlı adımların bir an önce atılmasını kent yöneticilerinden beklemekteyiz.

Görüşümüz, Bu alanın, kamu kullanımına açık sürdürülebilir kullanımının sağlandığı, yeşil dokunun korunduğu, kentlinin rekreasyon amaçlı yararlanmaya devam edeceği aynı zamanda ülkedeki TARIM ve PEYZAJ ile ilgili teknolojik ARGE (Araştırma- Geliştirme) çalışmaların yapılacağı uluslararası boyutta “ULUSLARARASI UYGULAMALI AKADEMİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA MERKEZİ” olması yönündedir.      Bunun yanı sıra Expo alanının Antalya’nın ''Kültür ve Sanat Kenti'' olma çabalarını da destekleyecek şekilde bir çekim alanı(cazibe merkezi) yaratılması uygun olacaktır.Expo Alanının bir Kültür ve Sanat fonksiyonu ile desteklenmesi, önümüzdeki yıllarda turizme katkıda bulunacaktır. Bu kapsamda Expo sonrasında alandaki yeşil dokunun sürdürülebilirliği ve alandaki yatırımların ve rekreasyon olanaklarının sürekliliğinin sağlanması önem taşımaktadır. Bu önerinin Büyükşehir Belediyesi veya Kültür ve Turizm Bakanlığının sahipliğinde bir işletme planı ile hayata geçirilmesi uygun olacaktır.

Sahip olduğumuz değerleri korumak, sahip çıkmak ve yaşatmak öncelikli misyonumuz olmalıdır. Gelecek için yeşil dünya sloganımız hayata geçmeli ve KAZANAN ANTALYA OLMALIDIR.    

 

AHMET ÇİÇEK

(ASAM)

ANADOLU EKONOMİK SOSYAL SİYASAL VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR DERNEĞİ BAŞKANLIĞI

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık