We could not find the verification ID on your homepage. Please add the verification id to the section of the HTML of your homepage.
Bugun...


Tüpçüler Pazar günü tatil yapacak
Tatil yapmak isteyen tüpçü esnafı, turizm kenti Alanya'da pazar günleri tüp satışı yapmayacak. Pazar günü işyeri açanların ise üyelikleri iptal edilecek.

Tüpçüler Pazar günü tatil yapacak
+ -

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ALTSO) desteğiyle kurulan Alanya LPG ve Su Dağıtıcıları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Tüp-Der), pazar günleri tüp dağıtılmaması kararı aldı. Kasım ayından itibaren geçerli olacak karar gereği, pazar günü tüpü bitenler pazartesi sabahını beklemek zorunda kalacak. Ocak üstünde yemeğinin kalmamasını isteyenlerin ise evlerinde sürekli yedek tüp bulundurmaları gerekiyor.

Tüp-Der ayrıca; Antalya Valiliği'nin 12 Ekim 2009 tarih ve İl Sanayi Müdürlüğü'nün 03/7482 sayılı yazısı gereği değerlendiren dernek, kasım ayı itibariyle market ve bakkallarda tüp satışının da yasakladığın duyurdu. LPG Yetki Belgesi ve Bayilik Belgesi bulunmayan işyerleri tüp satışı yapamayacak. Yetkisi olmadan tüp sattığı tespit edenlere ise Alanya Kaymakamlığı tarafından 5 bin TL'den fazla para cezası uygulanacağı bildirildi. İşyerlerinin belediye zabıta görevlileri ve 3 dernek üyesinden oluşan bir ekiple sürekli denetleneceği kaydedildi.

Tüp-Der Başkanı Yılmaz Yağcı, bugüne kadar yılın 365 günü çalışan tüpçü esnafına tatil imkanı sağlamak amacıyla böyle bir karar aldıklarını söyledi. Tüpçülerin de dinlenmeye ve ailesine vakit ayırmaya zamanı olması gerektiğini anlatan Yağcı, ilçede bulunan tüpçü esnafının karara çok sıcak baktıklarını ifade etti.

Tüpçülerin haftanın sadece bir günü kapalı olacağını dile getiren Yağcı, zor durumda kalmak istemeyen vatandaşların ya cumartesi günü önceden hazırlık yaparak tüp almaları ya da ev veya işyerlerinde yedek tüp bulundurmalarını önerdi. Hem tehlike arz ettiği hem de sağlığa zarar verebileceği gerekçesiyle bakkal ve marketlerde tüp satışını yasakladıklarını ifade eden Yağcı, esnafı, alınan kararlara uymaya davet etti. Tüp satışı yapmakta ya da pazar günü işyerini açmakta direnen esnaflara cezai işlem uygulanacağını hatırlatan Yağcı, yetki belgesi olmadığı halde tüp satışı yapanların derneklerine ihbar edilmesini istedi. Hedeflerinin, sektörün hizmet kalitesini arttıracak çalışmalar yapmak olduğunu aktaran Yağcı, halkın ve esnafın karara saygı duymasını istedi.

Alanya Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Cemal Şencan ise kimsenin keyfi karar almaya hakkı olmadığını hatırlattı. Pazar günü tüp satılmamasının vatandaşları mağdur edeceğine inanan Şencan, alınan kararın ticaret hukukuna aykırı olduğunu savundu.
Alanya'da tüpten başka yakıtın olmadığını anlatan Şencan, kasım ayından itibaren şikayetlerin artacağını anlattı. Şu anda halkın karara karşı olduğunu ifade eden Şencan, "Millet tüp olmayınca ne yapacak. İlçede doğalgaz da yok. Doğru bir karar değil. Canı yanmadan vatandaş bize gelmez. Tüpünün ne zaman biteceğini kimse bilemez. Turizm kentinde herkes mağdur olur." dedi.
Bu haber 700 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI