Kumluca OSB kapanıyor

Kumluca Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet toplantısında Kumluca OSB çalışmasının sonlandırılması kararı alındı.

Kumluca OSB kapanıyor
  • 20 Nisan 2017, Perşembe 16:02

Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Mehmet Çetintürk başkanlığında yapılan toplantıya Antalya Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, Kumluca Kaymakamı Polat Kara, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Antalya Valiliği İdari ve Mali İşler Müdürü Servet Saraç, Antalya Büyük Şehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Murat Demir ve müteşebbis heyet üyeleri katıldı.

Arazi sorunu yüzünden çıkmaza giren Kumluca OSB çalışmasında, yönetim kurulundan ve bakanlıktan gelen yazı doğrultusunda iştirakçi kurumlardan kapanış için olumlu görüş istenmesine karar verildi.

Kumluca Gıda İhtisas Organize Sanayi çalışmasıyla ilgili açıklama yapan Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası(KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, “Kumluca’da OSB yapımına mevcut şartlarda devam etmek vakit kaybıdır, OSB çalışmalarını Kumluca’da sonlandırarak hizmet bölgemiz içerisinde olan Kaş, Demre ve Finike ilçelerinde devam etmeyi düşünüyoruz” dedi.

KUTSO Başkanı Murat H. Günay sözlerine şöyle devam etti;

Organize Sanayi Bölgelerinin avantajlarından Kumluca ve çevresindeki işadamlarının da yararlanana bilmesi amacıyla Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2005 yılında çalışmalarına başlanan Kumluca Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 2008 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yer seçimi kesinleştirilerek tüzel kişilik kazanmıştır.

Tüzel kişilik kazanmasının ardından Antalya İli Kumluca İlçesi Toptaş Mahallesinin kuzeyinde bulunan 220 dekarlık alanda imar planı çalışmaları yapılmış, hazırlanan imar planı 2012 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı OSB Genel Müdürlüğünce incelenerek tasdik edilmiştir. 40 dekar alanın 2009 Aralık ayında OSB adına tapu tescili yapılmış kalan 180 dekar alanın kamulaştırılması için Bedel Tespit Komisyonu kurularak bedel tespiti yapılmıştır.

Bedel tespitinin ardından parsel malikleriyle uzlaşma komisyonu arasında yapılan toplantılarda parsel sahiplerinin belirlenen fiyatın çok üzerinde fiyat istemeleri, mirastan dolayı hak sahibi olan hissedarların kendi aralarında anlaşamamaları ve toplantılara katılmamaları gibi birçok sebepten dolayı uzlaşma sağlanamamıştır.  

Ayrıca 2015 kışında yaşanan yağışlar sonrasında OSB alanı yakınlarında birçok bölgede toprak kaymaları yaşanmış ve bu olaylar sonrasında önceki yönetim tarafından yapılan yer seçimi ile ilgili akıllarda soru işaretleri oluşmuştur. OSB Müteşebbis Heyeti yaşanan bu afet sonrasında TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odasına bağlı bir mimarlık-mühendislik firmasına jeolojik etüt yaptırmış ve hazırlanan rapor soncunda arazi parsellerinin -P arasında eğime sahip olduğu, arazide kayma ve kaya düşme riski olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu haliyle OSB arazisi hem alan olarak yetersiz hem de yatırımcı firmalara en az üç kat daha fazla yatırım maliyeti gerektirecektir. Ana amaçlarında birisi yatırımcı firmalara düşük maliyeti yatırım arazisi sağlamak olan Kumluca Gıda İhtisas OSB’nin bu haliyle yatırımcı firmaların ilgisini çekmesi mümkün görünmemektedir.  

Büyükşehir yasası ile Antalya İl Özel İdaresinin tüzel kişiliğinin sona ermesinin ardından Müteşebbis Heyet hisse oranları tekrardan düzenlenmiştir. Kurulacak OSB’ye belediyelerimizde dahil edilerek, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası G, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ', Kumluca Belediyesi , Antalya Büyük Şehir Belediyesi %7 ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği %6 hisse sahibi olacak şekilde yeni Müteşebbis Heyet oluşturulmuştur.

Yapılan bu değerlendirmenin ardından Müteşebbis Heyet 2015 yılı içerisinde yeni OSB alanı arayışı içerisine girmiş, değerlendirilen öneriler içerisinde ham maddeye yakınlığı ve mülkiyet hakları yönünden Beykonak-Mavikent hallerinin olduğu alanın OSB için uygun olacağı görüşüne varılmıştır.

Mülkiyeti Antalya Büyükşehir Belediyesine ait olan Beykonak Mahallesi 872 parsel ve Mavikent Mahallesi 1348 parseller ile mülkiyeti Kumluca Belediyesine ait olan-1349 parsellerdeki toplam 270 dekar alan üzerine OSB için proje çalışması yapılarak çalışma ile ilgili birde sunum filmi hazırlanmıştır.

Hazırlanan yeni OSB projesinde Beykonak ve Mavikent halleri yıkılarak, Beykonak halinin olduğu parsele modern bir hal yapılıp Mavikent hali ve güneyinde kalan parsele ise Kumluca Gıda İhtisas OSB alanı kurulması planlanmıştı. Bu projenin kabul görmesinin ardından Antalya Valimiz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Kumluca Belediye Başkanımızın da olumlu görüşleri ile Antalya Büyükşehir Belediyesinden OSB için resmi olarak yer talebinde bulunuldu. Fakat Sayın Menderes Türel’in olumlu görüşlerine rağmen Antalya B.Ş.B.’den gelen resmi yazıda Beykonak Mahallesi 872 parsel ve Mavikent Mahallesi 1348 parsellerin OSB kurulması için tahsis edilemeyeceği ve Kumluca Belediyesine ait Mavikent Mahallesi 1349 parselin de Büyükşehir belediyesine devredilmesi halinde buraya da hal kurulabileceği belirtilmiştir. Bu olumsuz cevap üzerine Kumluca Belediyesi de 1349 parseli OSB’ye vermekten vazgeçmiştir.

Yapılan toplantılarda belirtilen tüm olumlu görüşlerle tezat oluşturan bu resmi kararlar Kumluca OSB için Beykonak-Mavikent bölgesinde yer tahsisini çıkmaza sokmuştur.

OSB alanı için yer arayışlarımızın sonuçsuz kalması, yerel yönetimlerimizin de Müteşebbis Heyetin içinde yer almasına rağmen buna bir çözüm bulunamaması Kumluca’da OSB oluşturma çabasının sonuçsuz kalacağı inancını bizde oluşturmuştur.

Bugünden itibaren Kumluca’da OSB çalışmalarına devam etmek hem odamızın hem de bölgemizdeki işadamlarımızın vaktini ve enerjisini boşa harcayacaktır.

Bu süreçte tecrübeleriyle bizi yönlendirip, Kumluca’da OSB kurulması için yoğun çaba harcayan başta Antalya Valimiz Sayın Münir Karaloğlu ve Ak Parti Antalya Milletvekilimiz Sayın Atay Uslu olmak üzere tüm emeği geçenlere, ayrıca müteşebbis heyette bizzat yer alarak desteklerini esirgemeyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e ve Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’ya teşekkür ederim.

KUTSO gücünü Batı Antalya’nın güçlü işadamları olan değerli üyelerinden almaktadır. Göreve geldiğimiz 2013 yılından bugüne hizmet alanımız olan Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerindeki ticari hayatı bir bütün olarak değerlendirip, çalışmalarımızı ona göre şekillendirdik. 

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası olarak bundan sonraki süreçte hizmet bölgemizde bulunan Kaş, Demre ve Finike ilçelerinde Organize Sanayi Bölgeleri oluşturup, Batı Antalyalı üretici ve ihracatçılarımızın OSB avantajlarından faydalanması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık