FİLİSTİN’DE NE İŞİMİZ VAR?

Son günlerde gündeme gelen Filistin'le ilgili Tarihçi Albay Suat Akgül, ATATÜRK tarafından Filistin-Akka’daki Ahmet Lababidi’nin yaptırdığı camiye, 1930 yılında gönderilen ve merasimle camiye konulan “Lihye-i Saadet” bugün nerededir? ATATÜRK’ün bu manevi değeri yüksek emanetine ne oldu? gibi sorular sorarak ilk defa duyulacak bir bilgiyi paylaştı.

FİLİSTİN’DE NE İŞİMİZ VAR?

Yıl 1930… Kasım ayının 21’inde, Filistin’in Akka kasabasından Ahmet Lababidi Efendi, memleketi Akka’da bir Cami yaptırıyor. Filistinli Müslümanlar ve Akkalı Ahmet Lababidi Efendi’nin bu cami için Türkiye’den bir isteği oluyor. Bir dilekçe yazarak Türkiye Cumhuriyeti Reis-i Cumhuru Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya gönderiyorlar. Ahmet Lababidi Efendi, Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa hazretlerinden, yaptırdığı camiye konulmak üzere “Lihye-i Saadet” talebinde bulunuyor. “Lihye-i Saadet (Şerif)” halk tarafından bilinen şekli ile “Sakal-ı Şerif”tir. Hz.Peygambere ait olduğuna inanılan saç ve sakallardır. Müslümanlar için “Sakal-ı Şerif”in manevî değeri yüksek ve önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti, ATATÜRK’ün onayı ile bu talebi karşılıyor. Topkapı Sarayında bulunan “Lihye-i Saadet”, Hariciye Vekâleti kanalıyla Kudüs Şehbenderliği’ne (Konsolosluk) gönderiliyor. Buradan da Ahmet Lababidi’nin yaptırdığı camiye konulmak üzere kendilerine teslim ediliyor. “Lihye-i Saadet” camiye konulurken büyük bir merasim tertip ediliyor. Bütün kasaba halkı “Lihye-i Saadet”i karşılamaya çıkmış hatta İngiliz süvari subayları ile polisleri de bu merasime iştirak ederek resmi tazimi ifa eylemişlerdir. Merasimde konuşmalar yapılmış, hatipler Türkiye Cumhuriyeti’nin devamı, muvaffakiyeti ve tealisi için dilek ve temennilerde bulunmuşlardır. Gazi Paşa tarafından Filistinliler ve Akkalıların bu isteklerinin karşılanması, bütün halkın minnet ve şükranlarını mucip olmuştur.  Bu merasim esnasında defalarca “Yaşasın Mustafa Kemal” nidaları ile alkışlar yapılmıştır. Halk, Gazi Paşa’ya şükranlarını ve minnetlerini ifade eden bir dilekçenin yazılarak gönderilmesini talep etmiş ve bu iş için de Akka’da yaşayan Miralay Hüsnü Beyzade Tevfik Bey’i görevlendirmiştir. Akka Müslümanlarının Mustafa Kemal Paşa’ya şükranları ve duaları Tevfik Bey tarafından bir yazı ile Türkiye Cumhuriyeti ve Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya iletilmiştir. Ayrıca bu konu Cumhuriyet Gazetesi’nde de yayınlanarak halka duyurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından gönderilen “Lihye-i Saadet” bu tarihten itibaren Cami cemaatinin ziyaretine açıldı. Camiden yıllarca, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e de dualar yükselidi. Ancak bu durum 1948 yılına kadar devam etti. Bu tarihte Filistin topraklarını ve Akka’yı işgal eden İsrail, camiyi kapattı. 2012 yılında Ezan okunması ve Cuma namazı kılınması yasaklanarak bu caminin ibadete açılmasına izin verildi.

ATATÜRK tarafından Filistin-Akka’daki Ahmet Lababidi’nin yaptırdığı camiye, 1930 yılında gönderilen ve merasimle camiye konulan “Lihye-i Saadet” bugün nerededir? ATATÜRK’ün bu manevi değeri yüksek emanetine ne oldu?

İstesen de istemesen de “tarihin coğrafyanı zorlar”… 

(Dr.Suat AKGÜL)

akka lababidi camii için

Akka Ahmet Lababidi Camii

https://www.aljazeera.net/file/getcustom/29d9aff4-bd4d-453d-bf5c-ea780a737f5c/3f8d3525-d31a-4b4d-8b80-7def7a5301d4 https://www.aljazeera.net/file/getcustom/29d9aff4-bd4d-453d-bf5c-ea780a737f5c/3f8d3525-d31a-4b4d-8b80-7def7a5301d4

Akka Ahmet Lababidi Camii içi

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html