Dow’dan Otizmli Çocuklara Eğitim Desteği

Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada otizm farkındalık ayı ilan edilen Nisan ayında ilk kez bu yıl İstanbul’da düzenlenen Otizm Cup Tenis Turnuvası’na Dow altın sponsorluk desteği sağlamıştı.

Dow’dan Otizmli Çocuklara Eğitim Desteği
  • 15 Eylül 2018, Cumartesi 1:47

“Otizm için Oyna” sloganıyla yola çıkan ve 660 lisanslı yetişkin tenis oyuncusunun katıldığı turnuva tenis severler tarafından büyük ilgiyle karşılanmıştı. Turnuvanın etkisiyle oluşan farkındalık ve değişimin devam etmesini hedefleyen Dow, turnuva sonrasında da Sporben Otizmli Bireyler Spor ve Yaşam Eğitimi Derneği ile birlikte otizmli çocukların eğitimlerine yönelik desteği sürdürmeyi hedefliyor.

Bireyin dış dünyayı algılama ve aldığı bilgileri kullanma becerilerini sınırlayan, yaşam boyu süren gelişimsel bir bozukluk olan otizm, dünyada 68 çocuktan birinde görülmekle birlikte çağımızda hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir psiko gelişimsel bozukluk olan otizmin, yapılan araştırmalar sonucunda beyin yapısının ya da işleyişini etkileyen bir sürecin sonucunda ortaya çıktığı düşünülüyor. Otizm konusunda farkındalık yaratma hedefiyle Otizm Cup Tenis Turnuvası’na sponsorluk sağlayan Dow, otistik bozukluğu olan bireylerin yaşamını iyileştirmek ve eğitimlerine katkıda bulunmak için kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını devam ettirmeyi planlıyor.

Dow Türkiye ve Orta Asya Başkanı İhsan Necipoğlu turnuvaya ilişkin, “Otizm Cup Tenis Turnuvasına destek olarak anlamlı bir sponsorluğu gerçekleştirmiş olmaktan ve zor şartlar altında hayatlarına devam eden otizmli çocuklara ve ailelerine destek sağlamaktan ötürü gururluyuz. Bu desteğimizle otizmli çocukların ve ailelerinin yaşadıkları sorunlara yönelik toplumsal farkındalık oluşturmaya çalıştık. Bundan sonraki süreçte de bu alanda yürütülecek faaliyetlere katılmaya, otizm konusunda farkındalık yaratmaya ve otizmli bireylerin spor aracılığıyla yaşama hazırlanmalarına katkı sağlamaya devam etmeyi planlıyoruz” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Dow Kaplama Malzemeleri (DCM) Güney ve  Doğu Avrupa ve Türkiye Ticari Müdürü Cemal Drahor, “Dow olarak şirketimizde ve faaliyet gösterdiğimiz toplumlarda kapsayıcılık ve çeşitlilik alanındaki çalışmaları desteklemeye daima özen gösteriyoruz. Bu sene Türkiye’de ilk kez düzenlenen Otizm Cup Tenis Turnuvası, sporu ve otizm farkındalığını bir araya getiren ve dünyada eşine çok az rastlanır bir proje. Bu çalışmanın ilk yılında elde ettiği başarıdan mutluluk duyuyor, gelecek yıllarda etkisini artırarak büyümesini diliyoruz” sözleriyle Dow’ın turnuvaya verdiği önemi vurguladı.

Sporben Otizm Aileleri Gençlik ve Spor Kulübü Derneği  Kurucusu Bener Erkorur, Dow’ın altın sponsorluğuyla düzenlenen ve 660 lisanslı yetişkin (senyör) tenis oyuncusunun katıldığı Otizm Cup’ın gerçekleşmesiyle birlikte hedeflerine ulaşmanın mutluluğu içinde olduklarını ifade etti. Erkorur, dikkat ve konsantrasyonun büyük önem taşıdığı sporun otizmli bireylerin aldıkları özel eğitimlerin etkinliğine da katkıda bulunduğunu belirtti. Spor disipliniyle hiperaktivite durumlarında azalma görülürken, dikkat gelişimi, bekleme ve oturma sürelerinde ilerleme kaydedildiğini, beceri gelişimi ve kendini daha iyi kontrol edebilmenin getirileriyle özgüvenin arttığını dile getiren Erkorur, otizmli çocukların hem sosyal yaşamında hem de eğitim süreçlerinde olumlu gelişmeler sağlandığının altını çizdi.

 

Erkorur, düzenledikleri bu turnuva sayesinde 4 otizmli bireyin bir yıllık spor ve yaşam eğitimlere maddi destek sağlandığını da belirtti. Spor eğitiminin önemini Otizm Cup Tenis Turnuvası ile yaygınlaştırmayı başardıklarını aktaran Erkorur, Otizm Cup’ın elde ettiği başarı sonrasında Sporben Otizmli Bireyler Spor ve Yaşam Eğitimi programlarına katılmak amacıyla derneklerine yurt dışından ve yurt içinden başvurular yapıldığını ifade etti. Erkorur, terapist, uzman antrenör ve uzman eğitimcilerinden oluşan proje ekiplerinin bu turnuvadan elde edilen gelirle otizmli bireylerin eğitimlerine başladıklarını ve turnuvanın gelecek yıllarda devam etmesini amaçladıklarını ifade etti.

Dow Hakkında

​Dow Chemical Company (Dow), insanlığın gelişimi açısından vazgeçilmez olan birinci sınıf malzeme bilimi çözümlerini geliştirmek üzere bilim ve teknolojiyi bir araya getirir. Dow, karmaşık küresel sorunları ele almasına olanak sağlayan sağlam teknolojisi, varlık entegrasyonu, ölçek ve rekabet kapasiteleriyle sektördeki en güçlü ve en geniş kapsamlı portföylerden birine sahiptir. Dow'un pazar odaklı, sektör lideri ileri materyaller, endüstriyel ara ürünler ve plastik iş kollarından oluşan portföyü; ambalajlama, altyapı ve tüketici çözümleri gibi yüksek büyüme oranına sahip pazarlardaki müşterilere geniş bir yelpazede çeşitlendirilmiş teknolojiye dayalı ürünler ve çözümler sunmaktadır. Dow, tarım, malzeme bilimi ve özel ürünler sektörlerinde üç adet güçlü, bağımsız, halka açık şirket kurma niyetiyle Dow ve DuPont'tan oluşan bir holding şirketi olan DowDuPont'un (NYSE: DWDP) bağlı kuruluşudur. Daha fazla bilgi www.dow.com adresinde bulunabilir.

Sporben Hakkında

SPORBEN Otizmli bireylerin için oluşturulmuş spor, eğitim ve yaşam derneğidir. Biz otizmli bireyleri tedavi etmiyoruz. Otizmli ve farklı bireylerin spor aracılığı ile yeteneklerini keşfetmelerini ve yaşam kalitelerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Ayrıca toplumun otizmli bireyleri tanımalarını sağlamak amacıyla farkındalık projeleri oluşturmaktayız. Hedefimiz, otizmli ve farklı bireyleri yaşama entegre etmek, otizmli bireylerin ve ailelerinin toplumsal sorunlarını toplumla uyuşan, yeni ve özgün yollarla çözümlenmesi sağlamaktır.

SPORBEN En ileri seviye ve tecrübeli yaklaşımı ile 2009 yılında Bener Erkorur ve ekibi tarafından oluşturulan Sportizm projesi ile çok değerli başarılara ulaşmış yol ve yöntemleri bir araya getirmiştir. Günümüze kadar 352 otizmli bireyin yaşamında anlamlı farklar yaratılmış. 500’ün üzerinde Beden eğitimi öğretmeni, antrenör, terapist, özel eğitim uzmanı, spor yöneticilerine iş istihdamında bulundurulmuştur. Otizm spor ve yaşam eğitim programlarına Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Suudi Arabistan, Hollanda, Avusturya, İspanya, Fransa, İsveç, Irak gibi Dünya ülkerinden de otizmli bireyler de katılmıştır. Yıllar içerisinde otizmli bireylerin yaşamlarında anlamlı farklar yaratılmıştır. Bener Erkorur bu çalışmaları ile 2010 yılında Sabancı Vakfının ve Cnn Türk’ün birlikte yürüttüğü Fark Yaratanlar programında ‘Fark Yaratan’ seçilmiştir. Yine 2011 yılında JCI Genç Girişimciler Türkiye 1. Seçilmiştir. 2011 TOYB (Ten Outstanding Young Persons) İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet Kategorisinde 1. Seçilmiştir. Erkorur; Türkiye’de ve Dünya’da Otizm ve Spor konulu eğitimler, seminerler ve konferanslar vermektedir. Çalışmalarımız ve projelerimiz hakkında detaylı bilgi için www.sporben.org.tr adresinde bulunabilir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık