-BUDAK: “VARLIK FONU KAPANSIN KAMU ZARARI DAHA DA BÜYÜMESİN”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, büyümeye yüzde 1.5 katkı sağlayacağı iddiasıyla oluşturulan ve “denetimsiz ikinci Hazine” olarak adlandırılan Varlık Fonu’nun kaynak yaratmak yerine kaynak tükettiğini belirterek, “AKP Genel Başkanı Erdoğan başarısızlığı ve israfı itiraf etti. Varlık Fonu kapansın, kamu zararı daha da büyümesin” dedi.

-BUDAK: “VARLIK FONU KAPANSIN KAMU ZARARI DAHA DA BÜYÜMESİN”
  • 11 Eylül 2017, Pazartesi 1:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı açıklamada, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) kuruluş ilkelerinden birinin “şeffaflık” olduğunu ancak, 6 aydır ortaya somut bir bilginin konulmadığını söyledi.  Milletin emekleriyle oluşturulan kurumların  KHK’lerle TVF’ye devredildiğini kaydeden Budak, “Bir gecede milletimizin alın teriyle oluşturduğu kurumlar, ‘denetimsiz ikinci Hazine’ şeklinde oluşturulan Varlık Fonu’na aktarıldı. O günden bu yana ne yapıldığı belli değil. Stratejik plan ortada yok. İnternet sayfasına bakıldığında sadece Uluslararası Varlık Fonları Forumu’na (IFSWF) üyelik haberi var. Bunların dışında TVF, bugüne kadar dış kaynak temini, varlıkların değerini arttırma ve stratejik büyük yatırımlara iştirak etme, alanlarında hangi girişimlerde bulunmuş ve ne sonuç almış belli değil. Faaliyetleri çerçevesinde bugüne kadar sağlamış mı o da belli değil.  Belli olan tek bir şey var,  yönetim kurulu üyelerine alınan lüks arabalar. Ayrıca miktarı belli olmayan yönetim giderleri var. Varlıklara değer katacağı söylenen, büyümeye yüzde 1.5 katkı yapacağı söylenen Türkiye Varlık Fonu,  bırakın değer katmayı, ülkenin değerlerini harcıyor” dedi.

YENİDEN YAPILANMA DEĞİL TASFİYE GEREKLİ

TVF Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan’ın görevden alınma gerekçesinin, TVF’nin başarısızlığının ve kaynak israfının kanıtı olduğunu savunan Budak, “AKP Genel Başkanı Erdoğan  Mehmet Bostan’ın görevden alınmasıyla ilgili açıklamasıyla, başarısızlığı ve israfı itiraf etti. Bugüne kadar sağlanan bir katkı yok,  sadece harcama var. Bunun sorumlusu da tek bir kişi değil, görev yapan tüm yönetim kurulu üyeleridir. Ayrıca şunu unutmamak gerekir ki, TVF’nin kuruluşu baştan sona yanlıştır. TVF’nin, Hazine’den daha uygun koşullarda finansman bulması söz konusu değildir.  Burada niyet AKP’nin yandaşlara ihale ettiği projelerin finansman sorununu çözmektir. ‘Mega proje’ dedikleri yandaş projelerine denetimsiz kaynak yaratmaktır. Ama gidilen yol yanlıştır. Ülkenin birikimlerini risk altına sokmaya kimsenin hakkı yok. AKP Genel Başkanı Erdoğan ‘yeni bir yapılanmaya gideceğiz’ diyor. Doğrusu yeniden yapılanma değil, kamu zararının daha da büyümemesi için Türkiye Varlık Fonu’nun tasfiye edilmesi, kapatılmasıdır” diye konuştu. 

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Türkiye Varlık Fonu’nun kuruluş ilkelerinden biri olarak “şeffaflık” sayıldığını ancak TVF’nin faaliyetleriyle ilgili olarak; yaklaşık 10 aylık döneme ilişkin internet sitesinde sadece Uluslararası Varlık Fonları Forumu’na (IFSWF) üyelik görüldüğünü belirtti.  Budak, “KHK’lerle ülkenin önemli kurumlarını bünyesine alan ve aktif büyüklüğü 160 milyar dolar olarak açıklanan TVF’nin dış kaynak temini, varlıkların değerini arttırma gibi faaliyetleri ile ilgili hiçbir bilginin paylaşılmaması kamu kaynaklarının çarçur edildiği iddialarını gündeme getirmektedir. Bu arada TVF Başkanı’nın da  ‘hedeflere ulaşılamadığı’ gerekçesiyle görevden alınması, kamu zararına ilişkin başka bir göstergedir” dedi.

TVF NE KADAR YUTTU?

            Türkiye Varlık Fonu Yönetim A.Ş.’nin yönetim giderleri (taşınmaz ve makam aracı alımı ya da kiralanması gideri, tefriş gideri, personel gideri, denetim ve benzeri) için bugüne kadar yapılan harcama ve şirketin bir aylık ortalama yönetim gideri  konusunda bilgi isteyen Budak,   TVF’nin faaliyetlerini de gündeme taşıdı.  Budak, “TVF, stratejik yatırım planını hazırlamış ve Bakanlar Kurulu’na sunmuş mudur? Hangi tarihte Bakanlar Kurulu’na sunulmuş, sonucu ne olmuştur? TVF, bugüne kadar dış kaynak temini, varlıkların değerini arttırma ve stratejik büyük yatırımlara iştirak etme, alanlarında hangi girişimlerde bulunmuş ve ne sonuç almıştır? Faaliyetleri çerçevesinde bugüne kadar sağladığı bir gelir olmuş mudur? Miktarı nedir? TVF, ‘bağımsız denetim’ çerçevesinde, hangi denetim kurumuyla hangi bedelle sözleşme yapmıştır? Fona devredilen kamu şirketlerinden hisseleri rehin verilen var mıdır? Hangi şirketin ne kadar hissesi, hangi koşullarda rehin verilerek, ne kadar kaynak temin edilmiştir?” diye sordu.  Budak, şöyle devam etti:

SORUN MEGA PROJELERİN FİNANSMANI MI?

            “TVF, bu süreçte  ‘mega projelere can suyu’ sağlama hedefi doğrultusunda, hangi proje yürütücüleri ile görüşme yürütmüştür? Bunlar nasıl sonuçlanmıştır?

 Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan hangi gerekçe ile görevden alınmıştır? Hedeflere ulaşılamamış ise tek sorumlu sadece Mehmet Bostan mıdır? Diğer yönetim kurulu üyeleri başarılı mı bulunmaktadır?

Mehmet Bostan’ın görevden alınmasında ‘mega projelere can suyu’ sağlama konusunda istenilen adımları atmamasının etkili olduğu doğru mudur?

            Kamunun kıt kaynaklarında önemli kayıplar oluşturduğu görülen ve ‘denetimsiz ikinci Hazine’ olarak görülen TVF yapılanmasına, kamu zararının daha da büyümemesi için son verilecek midir?”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık