BUDAK: “MÜHENDİSLERİN İRADESİNİ YOK SAYIYOR”

-“KAMU YARARINI SAVUNAN ODALAR ÜZERİNDEKİ BASKILARA SON VERİLMELİ, DAVALAR GERİ ÇEKİLMELİ”

BUDAK: “MÜHENDİSLERİN İRADESİNİ YOK SAYIYOR”
  • 25 Eylül 2017, Pazartesi 0:01

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak,  TMMOB’a bağlı meslek odalarında bakanlık müfettişlerinin görevlendirilmesi ve oda yönetimlerinin görevden alınması girişimlerine tepki göstererek, “İktidar, halkın çıkarını savunan, muhalefet eden her kurumu susturma çabası içinde. Anayasa’ya aykırı şekilde meslek odaları müfettiş baskısıyla susturulmaya çalışılıyor. Mühendis ve mimarların iradelerini yok sayan, hukuk ve demokrasi dışı bu baskılara derhal son verilmeli, davalar geri çekilmelidir” dedi.

            CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uğurlu ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. AKP hükümetlerinin uzun süredir TMMOB ve bağlı odalarını hedef tahtasına koyduğunu, Kimya Mühendisleri Odası yönetiminin görevden alınması için açılan davanın bu sürecin bir parçası olduğunu kaydeden Budak, 12 Eylül darbesi döneminde çıkarılan bir düzenlemeyi bahane ederek, odalarda denetim yapma girişiminin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti. Budak, “Meslek odaları uzun süredir AKP iktidarının hedefinde. Çünkü meslek odaları halkın yararını savunuyor, itiraz ediyor. Anayasa meslek odalarının denetim esaslarının kanunla belirlenmesini öngörüyor. Ama AKP iktidarı, Anayasa hükmünü yok sayarak, darbecilerin mevzuatının arkasına saklanarak, bakanlar kurulu kararıyla odalara müfettiş göndermeye kalkıyor. Bu durum Anayasa’ya aykırıdır. Bu aykırılık  Danıştay Başsavcılığı tarafından da tespit edilmiştir. Danıştay Başsavcılığı, Danıştay 8’inci Dairesi’nde görüşülen bir davada, darbecilerin getirdiği düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini söylüyor. Ama AKP iktidarı bunu görmüyor, görmek istemiyor” dedi.

MÜHENDİS VE MİMARLARIN İRADESİNE SAYGISIZLIK

            AKP Genel Başkanı’nın ‘yıkım ekibi’ diye suçladığı bir ortamda müfettişlerin odalarda objektif ve bağımsız bir denetim yapmasının da söz konusu olmayacağını kaydeden  Budak, “Burada amacın denetim olmadığı açıktır. Amaç susturmak, görev yapamaz, itiraz edemez durama getirmektir.  Tüm bu hukuksuzluklara rağmen meslek odaları gerekli bilgi ve belgeleri şeffaf şekilde kamuoyuyla paylaşmıştır. Ancak dert denetim olmadığı için mühendislerin iradesiyle seçilen oda yönetimlerine kayyum atanmaya çalışılıyor. Kimya Mühendisleri Odası yönetiminin görevden alınması istemli dava bunun somut kanıtıdır” diye konuştu. Söz konusu davanın 25 Eylül’deki duruşmasında karar beklendiğini kaydeden Budak şöyle devam etti:

 “Sürekli olarak millet iradesinden söz edenler, bu ülkenin yetişmiş mühendislerinin iradesini yok sayıyor. Türkiye’de bugün OHAL hukuksuzluğu içinde adalet işlemiyor, hukuk rafa kalkmış durumda. Böyle bir ortamda devlet gücüyle meslek odaları üzerinde hem idari yönden hem de yargı üzerinden ağır bir baskı oluşturuluyor. Müfettiş baskısıyla, kayyum tehdidiyle meslek odaları susturulmaya, ‘yandaş odaya, saray odasına’ dönüştürülmeye çalışılıyor. Muhalefetsiz, itiraz etmeyen bir toplum isteniyor. İstiyorlar ki, Türkiye’nin yağmalanmasına, talan edilmesine hiç kimse itiraz etmesin. Sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri bağımsız olmadan çoğulculuk da olmaz, demokrasi de olmaz, kamunun çıkarı da korunamaz. TMMOB ve bağlı odalarına yönelik baskılara son verilmeli, bakanlık müfettişleri derhal geri çekilmeli ve hukuksuz yargılamalar sonlandırılmalıdır. 25 Eylül’deki duruşmanın bunun ilk adımı olmasını umuyoruz. Yurttaşlarımızı da her zaman halkın çıkarını savunan meslek odalarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

HAKSIZ HUKUKSUZ SİYASİ DAVA

            Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uğurlu da TMMOB ve Kimya Mühendisleri Odası’nın iktidarların değil, halkın      kurumu olduğunu, Anayasa ve yasalar çerçevesinde hareket ettiğini belirtti. Uğurlu, “Anayasa hükmü açık ve denetim esaslarının kanunla düzenlenmesi gerekiyor. Ama bu hüküm dikkate alınmıyor. Ayrıca kuralları belli olmayan bir denetimin nasıl yapılacağı ve ne sonuç doğuracağı da belli değil.  Bizden istenen belgelerin hepsi şeffaf şekilde kamuoyuyla paylaşılıyor. Bakanlıktan saklanması gibi bir durum söz konusu değil. Burada bir uyuşmazlık varsa da bunun görüşüleceği yer idari yargıdır ve bu konuda devam eden davalar vardır. Tüm bunlar göz ardı ediliyor. Bu nedenle diyoruz ki;  Oda Yönetim Kurulunun görevden alınması için açılmış olan bu dava, haksız, hukuksuz ve özünde siyasi bir davadır” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık